האם אתם זכאים לאזרחות פורטוגלית?

אזרחות פורטוגלית

את סוגיית האזרחות הפורטוגלית בוחנים יותר ויותר ישראלים בשנים האחרונות. מדינת פורטוגל הקלה לפני מספר את הקריטריונים להוצאת אזרחות לישראלים יוצאי מדינות צפון אפריקה ומדינות ערב, מה שמשך לא מעט לנסות ולהוציא את הדרכון המיוחל שלו יש כידוע לא מעט יתרונות. החל ממעבר חופשי לכל מדינות האיחוד האירופי, דרך ויזת תייר מהירה לארה"ב, עבודה ומגורים במדינות אירופה ועד ללימודים חינם במקומות מסוימים, הדרכון האדום הוא אכן חיוני ביותר. לפני שיוצאים לדרך ומתחילים בתהליך, חשוב להבין אם באמת יש לנו זכאות לכך. איך עושים את זה? בואו נעשה קצת סדר.

התחילו בשם המשפחה

באתר של שגרירות פורטוגל תוכלו למצוא רשימה מפורטת של שמות משפחה הזכאים ברמה העקרונית להוצאת דרכון פורטוגלי. אלו כמובן שמות משפחה מזרחיים כמו אלוש, אמסלם ואמזלג לדוגמה, אבל בהחלט חשוב לוודא ולבדוק כי השם שלכם אכן מופיע ברשימה. באופן כללי, מומלץ כבר מהשלב הזה להיעזר בעורך דין לאזרחות פורטוגלית שילווה אתכם בצעדים השונים, כך שתמיד תהיו בטוחים שכל השלבים בתהליך נעשים בצורה הנכונה ביותר. מומלץ לבחור בעורך מומחה בתחום הזה וכך יש סיכוי לזרז את התהליך ולקבל את הדרכון בהקדם האפשרי.

הגשת מסמכים

לאחר שווידאתם כי אתם אכן זכאים לגשת לתהליך, יש למלא רשימת מסמכים מפורטת למדי. כמובן שתוכלו לעשות זאת בעצמכם ברמה העקרונית, אבל אנחנו ממליצים בחום לא לוותר על השירותים של עורך מקצועי. טיפול של עורך דין יחסוך לכם הרבה מאד זמן וטעויות שיכולות לעלות לכם אפילו בסירוב. אם אין לכם את הידע המקצועי לכך, אל תעשו את זה לבד.

קשר לפורטוגל

חלק מהותי בתהליך הוא הוכחת הזיקה של האדם אל המדינה וחלק מזה זה גם הבדיקה מול הקהילה היהודית בפורטוגל. אם יש לכם קשרים עם אנשים שם, חברים או בני משפחה או שאתם הבעלים של נכס כלשהו במדינה, שווה להתחיל ולאסוף הוכחות שישרתו אתכם בעתיד הקרוב.

זכרו – לא מדובר בתהליך מסובך מדי ועם איש מקצוע נכון תוכלו להנות מדרכון אירופאי מהר יותר משחשבתם.