מסע תרבותי לקהילות החרדיות בישראל

העולם החרדי הישראלי – מה זה? מדוע היא מסרבת להשתלב בעולם החילוני?

העולם החרדי הישראלי – מה זה?

העולם החרדי הוא עולם של יהודים חרדים, היהודים השמרנים ביותר בהקשר של החברה הישראלית. העולם החרדי מאופיין בדבקות בהלכה, בהלכה האורתודוקסית ובתורה, ובטקסים היהודיים הקדושים.

העולם החרדי הוא מאוד גדול ומגוון. הוא מורכב מקבוצות שונות:

חסידות: יהודים חסידיים חיים בכפרים ומחוץ לערים הגדולות.

חרדי: יהודים חרדים מאורגנים במספר כתות שונות, אבל כולם חולקים אידיאולוגיה ואורח חיים דומים.

כיצד חיים היהודים החרדים בישראל

היהודים החרדים הם פלח של האוכלוסייה היהודית בישראל, אך הם שונים מאוד מקבוצות יהודיות אחרות.

היהודים החרדים ידועים גם בתור חרדים או חרדים. זה אומר "מפחד" מאלוקים. הם נקראים כך בגלל הכבוד העמוק שלהם לאלוקים ולמצוותיו. הם מצייתים בקפדנות לחוקי היהדות, לרבות השבת, ברית המילה וטהרת המשפחה.

ההקפדה על ההלכה והשמירה הדתית היא משהו שלא מהר יוותרו עליו, גם אם מדובר בוויתור על כסף, וגם אם מדובר בוויתור על איכות חיים.

בעלי עסקים רבים הקימו פירמות ייעודיות למגזר החרדי, כדי שהוא יוכל לרכוש את הדברים ולצרוך את השירותים בצורה המתאימה עבורו.

במסגרת הזו ניתן לראות שירות כמו צימרים לחרדים, מלונות לחרדים, רשתות צרכנות לחרדים ועוד מגוון ענק של מוצרים ושירותים המותאמים לפי דרישות החברה החרדית.

מהם האתגרים העומדים בפני קהילות חרדיות בישראל כיום?

ישנם מספר אתגרים העומדים בפני קהילות חרדיות בישראל. אחד הנושאים המרכזיים הוא שילוב הציבור החרדי בחברה. הקהילה החרדית נוטה להיות סגורה מהשפעות חיצוניות ויש לה מערך נוהגים מובהק שאולי אינו מתכתב עם התרבות המודרנית בישראל. בנוסף, הקהילות החרדיות בישראל מבודדות הרבה יותר מאשר באמריקה.

ניתן לראות זאת באופן שבו בתי הספר החרדיים מתמודדים עם לימודי חול. במערכת החרדית לימודי חול אינם נלמדים באופן נרחב. בישראל, בחלק מבתי הספר יש תוכנית לימודים מקיפה יותר. בארצות הברית, רוב בתי הספר החרדים מלמדים אנגלית ומתמטיקה כדרישת תכנית הליבה, ועשויים להציע כמה קורסים נוספים כמקצועות בחירה.

מדוע חופשה לקהילות החרדיות בישראל נשמעת לי כל כך מעניינת ומרגשת כיהודיה לא חרדית?

אני יהודייה בתחילת שנות ה-30 לחיי. אני גרה בארצות הברית כבר למעלה מ-10 שנים. אני לא חרדית.

בתחילת שנות ה-20 לחיי נסעתי לטיול בצפון הארץ, למקום שנקרא צפת. הקהילה היהודית שם ידועה כמקום של למידה ורוחניות. זו הייתה חוויה ממש מעניינת לבקר בבתי הכנסת הרבים ולפגוש את האנשים שגרים שם. במהלך הטיול שהיתי בצימר חרדי בצפת, שהיה עבורי מקום נפלא ללינה ונופש.