איך מרסקים אבנים בכליות והאם זה יפגע בבריאותכם?

ריסוק אבנים כליות הוא טיפול נפוץ באבנים בכליות. כיום מרסקים אבנים בכליות בעזרת בגלי הלם באנרגיה גבוהה המפעילים לחץ כדי לשבור אבנים. בדרך זו, חתיכות זעירות של אבנים בכליות יכולות אז לעבור דרך דרכי השתן ביתר קלות.

כאשר מרסקים אבנים בכליות באמצעות גלי הלם, זה יכול לסייע בהפחתת הסימפטומים של כאב ולאפשר לאבנים לעבור דרך דרכי השתן, מה שעשוי לעזור לכם להימנע מניתוח פולשני יותר להסרת אבנים בכליות.

מתי יש צורך לטפל באבני כליה על ידי ריסוק?

רוב האבנים בכליות חולפות מעצמן. אבל לפעמים, אבן כליה נהיית גדולה מכדי לעבור או נתקעת בתוך דרכי השתן. כאב במהלך 'התקף אבנים בכליות' נובע בדרך כלל מאבן שנתקעת בשופכן וחוסמת את ניקוז השתן מהכליה.

אבנים בכליות עלולות לגרום לבעיות בריאותיות, כגון נזק לכליות, דם בשתן או זיהום חמור. במקרים אלה, ריסוק אבנים בכליות זה מה שיכול לעזור לכם להיפטר בבטחה מאבנים בכליות ולהרגיש טוב יותר.

מתי יש צורך בריסוק אבנים בעזרת גלי הלם?

מרסקים אבנים בכליות על ידי גלי הלם בדרך כלל כאשר נמצאות אבנים קטנות יותר בתוך הכליה או בחלק העליון של השופכן. לפני הטיפול ישקול את גודל האבן, הבעיות הרפואיות שלכם ומבנה הגוף שלכם לפני שיחליט מה הכי טוב בשבילכם.

לרוב משתמשים בריסוק אבנים בכליות על ידי גלי הלם כדי לטפל במקרים הבאים:

  • אבנים גדולות מכדי לעבור בעצמם בדרכי השתן.
  • חסימת זרימת שתן.
  • כואבים עזים.

לפני תחילת הטיפול יש לדעת את המיקום המדויק של אבן. בדרך כלל מבוצעת סריקת CT כדי לזהות את מיקום וגודל האבן שלכם. לעיתים ניתן להשתמש גם בצילום רנטגן או אולטרסאונד.

חשוב לדעת כי במקרים מסוימים לא ניתן יהיה לגשת לטיפול בו מרסקים אבנים בכליות, למשל, אצל נשים בהריון, אצלן הטיפול יכול להזיק לעובר. חשוב ואף רצוי להתייעץ עם מומחה לאבנים בכליות לפני קבלת החלטה בנושא.