הסכם ממון בין ידועים בציבור – האם יש דגשים מיוחדים?

הסכם ממון לידועים בציבור

עד כה ניתנו הגדרות שונות לקביעה מיהם ידועים בציבור. מה שמוסכם במשפט כיום על פי רוב זה שדינם של ידועים בציבור דומה כמעט בכל לדינם של נישואים. אי לכך, הסכם ממון בין ידועים בציבור נדרש לא פחות, ויש אומרים אף יותר, מאשר הסכם כזה בקרב זוגות נשואים או שעומדים להינשא.

הסכם ממון ותקדימים משפטיים סבוכים

למה בעצם כדאי לחתום על הסכם ממון לידועים בציבור? למשל, בגלל שאם יחול בשלב כלשהו סכסוך בין בני זוג, קשה להעריך מה יחליט בית המשפט. לאורך השנים הונהגו די הרבה תקדימים וכל מיני פסיקות, עד שקשה להעריך מה יחליט השופט.

אם רוצים להכניס וודאות ולא להשאיר את הדברים בידיו של שופט אלמוני או שופטת פלמונית, חתימה על הסכם משיגה בדיוק את זה.

לא נדרש אישור של שופט

כדאי לדעת – הסכם ממון בין ידועים בציבור נעשה לרוב בכתב, אך אין חובה להגיש אותו לבית המשפט לצורך אישור. שלא כמו הסכם שנעשה בין בני זוג בנישואין, ידועים בציבור לא זקוקים לאישור. יחד עם זאת מקובל לערוך את ההסכם בסיוע עורך דין. במידה ורוצים, ניתן להגיש את ההסכם לאחר מכן לאישור אצל נוטריון או שופט (זו לא חובה).

להסדיר את הכל על מי מנוחות

לכאורה, פרידה בין ידועים בציבור אמורה להיות פחות מסורבלת ופחות מעיקה ביחס לגירושין. אולם למעשה, אם לא מסדירים את ענייני הרכוש והממון מבעוד מועד, בבוא היום מה שנראה לאחת כמובן מאליו עלול להיראות שגוי לחלוטין בעיני השני ולהפך. לכן, הסכם ממון מאפשר להסדיר את הנושאים הרגישים מראש, באווירה נינוחה ושוויונית. כך מונעים סכסוכים והסלמה במקרה ובשלב כלשהו מחליטים על להיפרד לשלום.