מתלבטים – איך נדע שספק האינטרנט שלנו מעולה?

יש לא מעט ספקי אינטרנט טובים כיום. מי מהם ממש מעולים, זו כבר שאלה אחרת. כיצד תוכלו לדעת?

התמצאות במונחים

ראשית, לפני שנכנסים לשאלות כאלה, כדאי להתמצא במונחים שקשורים בהן. בין השאר, חיוני להבין את כל הכרוך בחבילות האינטרנט השונות שמציעים הספקים ובמונחים שבהם הן מתוארות. אם מבחינת ספק itc היא הבחירה שלכם, השלב הבא יהיה לבחור בחבילה המתאימה מבין החבילות שהיא מציעה. בחבילות אלה מדובר על מהירות מסוימת וזו היא נקודה שניתן למדוד בהמשך. שאתם אכן מקבלים את המהירות המבוקשת. הבדיקה עשויה להיכנס לפרטים טכניים שונים וגם כאן, מומלץ קודם לכן להכיר את המונחים.

מילון קצר

אלה כמה מהמונחים וההיבטים הטכניים שחשוב שתכירו:

  • מהירות – מהירות החיבור נמדדת ביחידות Mbps. חשוב לקחת בחשבון, שלעתים מדובר על "מהירות עד.." כך וכך. כלומר, שלא מבטיחים לכם מהירות X בפועל ובאופן קבוע.
  • מהירות הורדה / העלאה – מהירות העברת המידע, מתוארת בחבילות האינטרנט בשני כיוונים בנפרד. מחד, המהירות מרשת האינטרנט למחשב שלכם (מכונה מהירות הורדה). מאידך, מהירות התקשורת בהעברת מידע מהמחשב שלכם, אל יעד כלשהו באינטרנט.
  • פינג – Ping הוא תהליך ידוע לבדיקת מהירות תקשורת. כמו במשחק הפינג פונג, מדובר שם באופן כללי על משלוח אות לכיוון אחד וקבלת תגובה בכיוון ההפוך. ביחד – "פינג פונג" והשאלה היא, כמה זמן כל זה לקח? ככל שהזמן ארוך יותר, כך החיבור איטי יותר וישנו יותר "שיהוי" (lag, Latency).

להבין מה בודקים

בבדיקת איכות חיבור האינטרנט, חיוני להבין שאנו בודקים בעצם מעין שרשרת של תקשורת. התקשורת עוברת דרך נקודות רבות בעולם הפיזי וגם ברמת התוכנה. בתור ספק itc למשל היא חברה שמציעה שירותים רבים. לא רק חיבור לרשת האינטרנט. כך שבצריכת חיבור אינטרנט ממנה, ייתכן שאתם מפעילים ברקע שירותי עזר נוספים. שירותים כאלה עשויים להעמיס על החיבור ולהאט אותו, בדומה לתוכנות ושירותים רבים אחרים. אי אפשר להשתמש בתקשורת מבלי ליצור בכך עוד עומס בכלל. ייתכן שנקודה אחת במכלול הזה תהיה עם תקלה או תהיה מטבעה איטית במיוחד. כתוצאה מכך, תושפע לרעה התקשורת לאינטרנט בכלל.

מהירות החיבור מושפעת מגלישה במקביל של אנשים שונים על אותו חיבור, מהדפדפן ותוספי הדפדפן ועוד. אגב, מלבד היותה ספק אינטרנט Itc מציעה גם שירותי אבטחה שונים. לאבטחה גם עשויה להיות השפעה על ביצועי האינטרנט, באופנים שונים. נוזקות פוגעות במהירות. כלי אבטחה פועלים נגדן, אבל מאטים את התקשורת לעתים בעצמם. כך שהתמונה לעתים מורכבת.

אז איך יודעים?

בכדי לנסות ולהעריך את רמת ספק האינטרנט שלכם, כדאי

  • לבדוק מהירות – באמצעות אתר כגון Speedtest או אפליקציות לסמארטפונים, תוכלו לבדוק את חיבור האינטרנט שלכם. שימו לב לנטרל לפני כן, כל מי או מה שמשתמשים בחיבור האינטרנט במקביל לכם. למשל אדם נוסף שגולש ברשת אלחוטית או תהליך הורדת קבצים.
  • להעריך את השרות – מה רמת השרות שקיבלתם מהספק עד כה? האם אתם מרוצים ממנה? איך היא בהשוואה לספקים אחרים, ככל שהתנסיתם לגביהם?
  • לבדוק מוניטין – ייתכן בהחלט, שאין לכם ניסיון רב עם הספק, למרות שאתם נעזרים בשרותיו לא מעט זמן. הדבר עשוי להיות כך, אם דרישות הגלישה שלכם בסיסיות למדי ואם לא נתקלתם עד כה בתקלות מיוחדות. ניתן להשלים ידע בנושא זה, באמצעות ניסיונם של אחרים. זאת, הן דרך ניסיונם של חברים ומכרים והן באמצעות חיפוש חופשי ברשת האינטרנט.

לסיכום

אמנם לא פשוט, אך בהחלט ניתן, להעריך אם ספק האינטרנט שלכם מעולה.